Jeśli to czytasz, to prawdopodobnie już teraz zrobiłeś pierwszy krok w stronę lepszego życia i chcesz przyjąć pomoc specjalisty. Ale zanim to się stanie, musisz zacząć od najważniejszego, czyli od znalezienia odpowiedniej osoby, z którą będziesz współpracować. Bez względu na to, czy potrzebujesz wsparcia psychologa, seksuologa, a może psychoterapeuty – Twój wybór musi być dobrze przemyślany i świadomy.
Od czego właściwie zacząć?
Dla każdego zupełnie inne cechy mogą okazać się najistotniejsze przy ostatecznej decyzji. Pamiętaj o tym, że aby współpraca była efektywna, niezbędne jest nie tylko to, abyś obdarzył go swoim zaufaniem. Musisz być także pewnym jego rzetelnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Co więc może okazać się kluczowe, żeby móc odczuć, że jesteś we właściwym miejscu?
Przyjrzyj się temu, jak się przy nim czujesz
Niewątpliwie, pierwszym na co powinieneś zwrócić uwagę, jest szacunek do rozmówcy. Nieważne ile masz lat, skąd pochodzisz, w co wierzysz i kim się czujesz, musisz być traktowany w równy sposób. Równy, czyli bez uprzedzeń, dyskryminacji i oceniania przez pryzmat istniejących stereotypów albo osobistych poglądów.
Zwróć uwagę na to, jak czujesz się podczas konsultacji. Sesje psychologiczne, seksuologiczne czy psychoterapeutyczne, wiążą się z tym, że dzielisz się osobistymi doświadczeniami. To wydarzenia, o których nie chciałeś wcześniej mówić, z którymi nie potrafiłeś sobie poradzić i potrzebujesz je przepracować. Mogą wywoływać u Ciebie wstyd i dyskomfort. Odpowiedni specjalista zbuduje atmosferę bezpieczeństwa, w której przestaniesz bać się bycia ocenionym, odrzuconym czy wyśmianym. Będzie starać się pokazać, że możesz mu zaufać, ponieważ jego słowa i rady będą pełne empatii i zrozumienia.
Zawsze szanuj swój czas
Równie ważne jest, aby w pełni wykorzystać czas. Musisz poczuć się na tyle swobodnie, by rozmawiać o wszystkim, co jest dla Ciebie ważne. Bardzo często wizyta u specjalistów wzbudza strach. Wiąże się z poruszaniem tematów tabu, o których na co dzień w ogóle się nie mówi. Trzeba jednak pamiętać, że właśnie po to decydujesz się na tę rozmowę. Potrzebujesz opowiedzieć o sytuacjach trudnych, mając pewność, że druga osoba będzie chciała pomóc Ci sobie z nimi poradzić.
Niezbędne jest poczucie, że możesz swobodnie zadawać nurtujące pytania, bez zastanawia się “co sobie o mnie pomyśli, kiedy mu to powiem? czy uzna któreś z nich za dziwne lub śmieszne?”. Po drugiej stronie musi być wykwalifikowany człowiek, który wyczerpująco Ci na nie odpowie. Sam zachęci Cię, abyś zadawał ich jak najwięcej. W ten sposób nie tylko rozwiewa Twoje wątpliwości, ale pokazuje, że jest kimś, kto doskonale rozumie o czym mówisz i co czujesz.
Jasne cele to klucz udanej współpracy
Kiedy seksuolog, psycholog czy psychoterapeuta zbierze wystarczająco wstępnych informacji na Twój temat, przejdziesz do omówienia celów waszej pracy. Wszystkie ustalenia muszą być jasne dla obu stron, w konkretny, klarowny sposób wyjaśniając jak będzie przebiegała terapia. Dowiesz się więcej, jaką formę przyjmie i jakie indywidualne zadania dostaniesz w trakcie przeprowadzanych sesji. Dzięki temu oprócz wspólnych sesji, samemu poświęcisz na to czas. Każdy specjalista ma indywidualny sposób pracy lub wybrany przez niego nurt psychoterapii, który będzie wykorzystywać przy omawianiu danego tematu. Zawsze powinien być dostosowany do Twoich potrzeb.
To jednak nie wszystko. Jeśli oboje uznacie, że wasze oczekiwania są zgodne, w dalszej kolejności upewnij się, że podczas spotkania, nie wychodzicie poza określone ramy współpracy. Specjalista jest zobowiązany trzymać się tego, na co oboje świadomie zgodziliście się na samym początku. Musi uszanować to, że są tematy, których nie chcesz poruszać. Masz prawo do wyznaczania granic i za każdym razem, bez względu na wszystko, muszą być respektowane.
Wiedza specjalisty do absolutna podstawa
Aby to mogło się udać, specjalista musi przede wszystkim posiadać odpowiednią wiedzę. Pozwoli mu ona na ocenę problemu i decydowanie o kolejnych krokach pracy nad nim. Należy więc spojrzeć na wykształcenie czy kwalifikacje, które posiada. Ważne jest, czy opiera się na najnowszych wynikach badań naukowych i czy jego praca podlega regularnej superwizji (wsparcie innego specjalisty z większym doświadczeniem). To pokazuje, że dba on nie tylko o zdrowie klientów, ale także o swoje własne. Poza tym, stara się dokształcać i nabywać umiejętności, biorąc udział w szkoleniach i programach edukacyjnych.
Daj sobie czas na poszukiwania
Zanim więc stwierdzisz, że “ten psycholog/seksuolog/psychoterapeuta jest tym, kogo szukałem”, spójrz na te kilka wskazówek. Dzięki nim dowiesz się, na czym powinieneś skupić się w pierwszej kolejności. Wtedy współpraca między wami będzie bardziej skuteczna i satysfakcjonująca. Pamiętaj, że specjaliści mają być dla Ciebie, nie bój się więc szukać, pytać i sprawdzać, powodzenia!